Ankara'dan Görüntüler
ÖNCEKİ KONFERANSLAR
Polat Gülkan Çalıştayı
Birinci Türkiye Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı (1TDMSK), 11-14 Ekim 2011 tarihlerinde Ankara’da, ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde 50 kurum ve kuruluşun desteği ve katılımı ile düzenlenecektir. Bu konferansın son günü olan 14 Ekim 2011 tarihi Prof. Dr. Polat Gülkan’ın emeklilik jübilesi vesilesiyle düzenlenecek olan “Deprem Mühendisliği ve Sismoloji: Geçmiş Edinimler ve İleriye dönük Beklentiler” başlıklı bir İleri Araştırma Çalıştayı’na ayrılmıştır.

Deprem Mühendisliği ve Sismoloji alanlarında Prof. Gülkan ile aynı dönemlerde birlikte çalışma yapmış ve bu konularda önemli katkılarda bulunmuş dünyanın önde gelen bilim adamları bu Çalıştayda bilgi birikimlerini aktaracaklardır. Çalıştayımızda sadece davetli konuşmacılar sunumlar yapacak olup bu konuşmalar 1TDMSK’ye katılan tüm katılımcılara açık olacaktır.

Prof. Dr. Polat Gülkan 1962 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini 1966 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. 1971 yılında University of Illinois, Urbana’dan doktora derecesini almıştır. ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesinde muhtelif idari görevler üstlenmiştir. Ayrıca misafir öğretim üyesi sıfatıyla University of California Berkeley, Basler und Hofmann Zürich, ve Purdue Üniversity, W. Lafayette’de bulunmuştur. Dr. Gülkan California eyaletine kayıtlı “profesyonel mühendis” (PE) sertifikasına sahiptir.

Prof. Gülkan’ın eğitim ve araştırma çalışmaları deprem mühendisliği ve yapı dinamiği sahalarında yoğunlaşmıştır. 1997-2007 yılları arasında kurulmasında aktif rol oynadığı ODTÜ Afet Yönetimi Araştırma Merkezi başkanlığı görevini yürütmüştür. Halen İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyeliği ve aynı bölüme bağlı olarak faaliyet gösteren Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Mesleki faaliyetleri sırasında Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Avrupa Birliği Komisyonu, NATO, Milletlerarası Deprem Mühendisliği Birliği, OECD, Milletlerarası Atom Enerjisi Ajansı gibi kuruluşlarda müşavirlik ile teknik veya idari sorumluluklar üstlenmiştir. 1996-2004 yılları arasında Uluslararası Deprem Mühendisliği Birliği (IAEE) Yönetim Kurulu üyeliği, 2004-2008 arasında aynı kuruluşun İcradan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Kendisi 2005 yılında Earthquake Engineering Research Insititute (EERI) yönetim kurulu üyeliğine ABD dışından seçilen ikinci kişi olmuştur. Türkiye’deki doğal afet zararlarının azaltılması amacıyla takip edilmesi gereken politikalar ve DASK kararnamesi gibi hukuki belgelerin hazırlanmasında rol almıştır. 1996’dan bu yana geçerli olan Türkiye deprem bölgeleri haritasının hazırlayıcısıdır. Ayrıca nükleer güvenlik konularında çalışmaları bulunmaktadır.

Prof. Gülkan, Earthquake Spectra, TÜBİTAK Turkish Journal of Engineering and Environmental Sciences ve Engineering Structures dergilerinin editörler kurulunda görev almaktadır. 2008 başından itibaren Earthquake Spectra dergisinin baş editörlüğü görevini yürütmektedir. Kendisi ayrıca Earthquake Engineering and Structural Dynamics, Journal of Seismology, Journal of Earthquake Engineering, Journal of Structural Engineering and Mechanics, Journal of Seismology and Earthquake Engineering, Natural Hazards gibi sürekli yayınların editörlerinin başvurduğu makale değerlendirme hakemlerinden birisidir.

Prof. Gülkan 2004 yılında NATO Bilim Kurulu Özel Ödülüne ve 2007 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülüne layık görülmüştür. 12-17 Ekim 2008’de Çin’in başşehri Beijing’de yapılan 14üncü Dünya Deprem Mühendisliği Konferansı sırasında toplanan Uluslararası Deprem Mühendisliği Genel Kurulu Prof. Dr. Polat Gülkan’ı 2010-2014 dönemi için bu kuruluşun Başkanlığına seçmiş bulunmaktadır.

DAVETLİ KONUŞMACILAR (Alfabetik sırayla)

Prof. Dr. Anil K. Chopra, California Berkeley Üniversitesi, ABD

Craig Comartin, Başkan, Comartin Reis, California, ABD

Prof. Dr. Ezio Faccioli, Milano Üniversitesi, İtalya

Prof. Dr. Michael Fardis, Patras Üniversitesi, Yunanistan

Prof. Dr. Jack Moehle, California Berkeley Universitesi, ABD

Prof. Dr. Khalid Mosalam, California Berkeley Üniversitesi, ABD

Dr. Jochen Schwarz, Weimar Üniversitesi, Almanya

Prof. Dr. Shunsuke Otani, Tokyo Üniversitesi, Japonya

Prof. Dr. Mete Sözen, Purdue Üniversitesi, ABD