Derneğimizin Seferihisar (İzmir) Açıkları Depremi Yıl Dönümü Mesajı

Ege Denizi Samos adasının kuzeyinde, Seferihisar (İzmir) açıklarında meydana gelmiş olan 6.9 büyüklüğündeki depremin üzerinden tam bir yıl geçmiş bulunmaktadır. Bu depremde merkez üssüne yaklaşık olarak 70 kilometre uzaklıkta bulunan İzmir ilinin Bayraklı ilçesinde yüksek katlı binaların yıkılması sonucu 117 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 1000’den fazla vatandaşımız da yaralanmıştır. Yıkılan binaların dışında İzmir’in çeşitli ilçelerinde yüzlerce orta ve ağır hasarlı bina olduğu tespit edilmiş, Kovid-19 pandemisinin çok yoğun olarak yaşanmakta olduğu bu dönemde endişeli İzmir halkı geceleri binaların dışında ve uygun olmayan koşullarda geçirmek zorunda kalmıştır.

Bu depremin bize öğretmiş olduğu en büyük ders, zayıf zeminler üzerinde inşa edilmiş olan düzgün mühendislik hizmeti almamış olan binaların ne kadar büyük bir risk taşıdığının bir kez daha belgelenmiş olmasıdır. Kilometrelerce uzakta olmuş bir depremin bu seviyede bir hasar ve can kaybı yaratmış olması, kentsel planlamanın ve afet yönetimi ile risk azaltma stratejilerinin hazırlanmasının önemini ortaya koymuştur. 1999 yılında meydana gelmiş olan Kocaeli ve Düzce depremlerinden sonra depreme hazırlıklı olma ve zarar azaltma konularında kayda değer bir yol alınmış olmasına karşın hala hedeflediğimiz seviyelere ulaşamadığımız bu deprem ile bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır.

Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği tarafından Gebze Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde 13-15 Ekim 2021 tarihinde Gebze Teknik Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenmiş olan 6. Uluslararası Deprem Mühendisliği ve Sismoloji Konferansı’nda pek çok araştırmacı geçen sene meydana gelmiş olan bu deprem ile ilgili olarak saha keşifleri sırasında elde ettikleri değerli bulguları paylaşmıştır. Konferans sırasında genel olarak deprem zararlarının azaltılması ile ilgili pek çok öneri ve yaklaşım sunulmuş, gelecekte olması muhtemel depremlere karşı daha hazırlıklı ve dirençli olmak için neler yapılması gerektiği detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Pandemi koşullarına rağmen tüm tedbirler alınmış olarak yüz yüze gerçekleştirilmiş olan bu konferansın düzenlenmesinde emeği geçen başta Prof. Bülent Akbaş olmak üzere tüm yerel düzenleme kurulu üyelerine derneğimiz adına teşekkür ederiz.

Bir sene önce İzmir’i etkileyen depremde karşılaştığımız gibi; olası depremlerdeki kayıpları en aza indirmek ve bir kez daha böyle manzaralarla karşılaşmamak adına çaba gösteren, deprem konusunda disiplinler arası katılımla hem ulusal hem de uluslararası platformlarda ülkemizi temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği olarak böyle bir acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz yurttaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Saygılarımızla,
TDMD Yönetim Kurulu