Derneğimizin 24 Ocak 2020 Sivrice Depremi Açıklaması

Merkez üssü Elazığ Sivrice’de 24 Ocak 2020 tarihinde 20:55:11’de Doğu Anadolu Fayı Hattı’nın Pütürge segmenti üzerinde büyük bir deprem meydana gelmiştir. Depremin moment magnitüd (Mw) cinsinden büyüklüğünü Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından 6.8 olarak açıklanmıştır. Yerin yaklaşık 8 km altında gerçekleşen depremin ardından şu ana kadar 21 tanesi 4’ten büyük olmak üzere yaklaşık 948 artçı sarsıntı meydana gelmiştir. 2010 yılında Elazığ Kovancılar (Mw=6.1) Depremin gerçekleştiği noktaya en yakın yerleşim yerleri olan Elazığ Merkez ve Sivrice, Malatya Pütürge ve Doğanyol ile Diyarbakır’ın il ve ilçelerinde şiddetli bir şekilde hissedilen depremde ilk belirlemelerde 41 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 1607 kişi yaralanmıştır. Depremde şu ana kadar Elazığ merkez ve Sivrice’de 31 yıkık, 249 ağır, 56 orta hasarlı ve 349 az hasarlı bina; Malatya’da Doğanol ve Pütürge’de 26 yıkık, 29 metruk yapı ile 529 ağır, 5 orta, 199 az hasarlı bina; ve Diyarbakır Çermik’te 3 yıkık, 8 ağır, 14 az hasarlı bina ile Diyarbakır’da toplamda ise 3 yıkık, 16 ağır, 4 orta, 232 de az hasarlı bina tespit edildiği duyurulmuştur.

Elazığ Kovancılar Depreminin 10. yılında bölgede deprem yeniden kendisini hatırlatmış, Doğu Anadolu Bölgesi’ne bir uyarı yapmıştır. Bu bölgede meydana gelen bu depremden çıkarılacak önemli dersler bulunmaktadır. Hali hazırda var olan bilimsel yöntem ve verilerle bu depremin bölgede meydana gelecek daha büyük bir depremin habercisi olduğu konusunda kesin bir bilgi sunmak mümkün değildir. Bu durum, jeolojik ve tektonik açıdan sismik aktivitenin yüksek olduğu yıkıcı depremler yaşayabileceğimiz tüm bölgeler için geçerlidir. Medyada bu duruma yönelik olarak yapılan, bilimsel veri ve yöntem altyapısına dayanmayan açıklamalar halkın yanlış bilgilenmesine neden olmakta ve deprem bilinci yerine, korku psikolojisi yaratılmaktadır. Derneğimiz olarak medyanın sahip olduğu gücü etkili biçimde halkımızı bilinçlendirmek yönünde kullanması gerektiğini de vurgulamak isteriz. Deprem mühendisliğinin temel amacının bir sonraki depremin yer ve büyüklük kestirimi olmadığını, bilimsel olarak bunun zaten mümkün olmadığını ifade ediyoruz. Deprem mühendisliğinin temel hedeflerinin, bilimsel ve teknik yaklaşımlar ile olası deprem hasarlarının en aza indirilmesi ve uzun vadede büyük depremlerde de can kaybı olmaması yönünde ilerleme sağlamak olduğunu önemle vurgulamak istiyoruz.

Ülkemiz olarak geçmişte yaşanan bu tür acı tecrübeleri yeniden yaşamamak için yerine getirmemiz gereken çok sayıda ödev bulunmaktadır. Mevzuat, kurumlaşma politikaları, toplumsal bilinçlenme ve teknoloji uygulaması alanlarında yapılacak çok işimiz vardır. Bir kısmı başlatılmış olan bu ödevlerin hız kesmeden devam ettirilmesi, ülkemizi afetlere karşı daha dirençli hale getirecektir. Her zaman büyük depremleri yaşayabileceğimiz gerçeğinden hareketle, her afetten sonra yara sarma anlayışı yerine, bilimin ve tekniğin yardımıyla yerine getirilecek olan asli görev ve sorumlulukların deprem yaşanmadan önce alınacak önlemlerde saklı olduğu unutulmamalıdır.

2009 yılında kurulduğu günden bu yana depremler konusunda disiplinler arası katılımla hem ulusal hem de uluslararası platformlarda ülkemizi temsil eden sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği, ülke çapında deprem zararlarının azaltılması amacıyla faaliyette bulunan meslek insanlarını bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşudur. Bünyesinde deprem mühendisliği konularında çalışmalar yapan araştırmacı ve uygulamacı olan mühendisleri, yer bilimcileri, mimarları, plancıları, iktisatçıları ve sosyal bilim uzmanlarını barındırmaktadır. Dernek olarak, ülkemizde deprem güvenliği ağlamaya yönelik tüm çalışmalarda ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu belirtiyor, bu tür felaket tecrübelerinin ülkemizde ve dünyada tekrar yaşanmamasını temenni ediyor, Elazığ ve Malatya özelinde vefat eden yurttaşlarımıza başsağlığı diliyor ve yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor acil şifalar diliyoruz.

Saygılarımızla,
TDMD Yönetim Kurulu