Derneğimizin Seferihisar Depremi Açıklaması
AFAD Başkanlığı verilerine göre 30 Ekim 2020 tarihinde, Türkiye saati ile 14:51'de merkez üssü Ege Denizi, 17.26 km Seferihisar (Izmir) olan Mw 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Yerin 16.54 km derininde meydana gelen bu depremin en yakın yerleşim birimi olan Izmir ilinin Seferihisar ilçesine bağlı Doğanbey Payamli köyüne uzaklığı 23.38 km'dir. Depremin belirgin süresi ise ilk hesaplamalara göre 15.68 sn olarak belirlenmiştir. Deprem Seferihisar’ın Sığacık açıklarında deniz akıntısı şeklinde suların yükselmesine neden olmuş ve küçük ölçekte bir Tsunami meydana getirmiştir.Depremden sonra şu ana kadar büyüklüğü 4’ten büyük 40 olmak üzere yaklaşık 850 artçı sarsıntı meydana gelmiştir.

Deprem İzmir başta olmak Aydın, Muğla, Balıkesir, Manisa, Uşak, Çanakkale ve İstanbul’da hissedilmiştir. Depremde ilk belirlemelere göre İzmir’in Bayraklı ve Seferihisar ilçelerinde 109 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 1027 kişi yaralanmıştır. Deprem yine bu yılının başında Elazığ Sivrice Depreminden sonra Ege Bölgesi’nde de yeniden kendisini hatırlatmış, bir uyarı yapmıştır.

Deprem hasarının özellikle Bayraklı ilçesinde çok zayıf ve dolgu zeminler üzerinde mühendislik hizmetinden yoksun yaklaşık 26 binada meydana gelmesi ve etrafında yer alan diğer binalar ayakta dururken bahsedilen bu binalarda ağır hasar ve can kayıplarının olması çok düşündürücüdür. Meydana gelen bu depremden çıkarılacak çok önemli dersler bulunmaktadır. Ülkemiz olarak geçmişte yaşanan bu tür acı tecrübeleri yeniden yaşamamak için yerine getirmemiz gereken çok sayıda ödev bulunmaktadır. Mevzuat, kurumlaşma politikaları, toplumsal bilinçlenme ve teknoloji uygulaması alanlarında yapılacak çok işimiz vardır. Bir kısmı başlatılmış olan bu ödevlerin hız kesmeden devam ettirilmesi, ülkemizi afetlere karşı daha dirençli hale getirecektir. Her zaman büyük depremleri yaşayabileceğimiz gerçeğinden hareketle, her afetten sonra yara sarma anlayışı yerine, bilimin ve tekniğin yardımıyla yerine getirilecek olan asli görev ve sorumlulukların deprem yaşanmadan önce alınacak önlemlerde saklı olduğu unutulmamalıdır.

2009 yılında kurulduğu günden bu yana depremler konusunda disiplinler arası katılımla hem ulusal hem de uluslararası platformlarda ülkemizi temsil eden sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği, ülke çapında deprem zararlarının azaltılması amacıyla faaliyette bulunan meslek insanlarını bir araya getiren bir sivil toplum kuruluşudur. Bünyesinde deprem mühendisliği konularında çalışmalar yapan araştırmacı ve uygulamacı olan mühendisleri, yer bilimcileri, mimarları, plancıları, iktisatçıları ve sosyal bilim uzmanlarını barındırmaktadır. Dernek olarak, ülkemizde deprem güvenliği sağlamaya yönelik tüm çalışmalarda ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu belirtiyor, bu tür felaket tecrübelerinin ülkemizde ve dünyada tekrar yaşanmamasını temenni ediyor, İzmir özelinde Ege Bölgesinde vefat eden yurttaşlarımıza başsağlığı diliyor ve yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, acil şifalar diliyoruz.

Saygılarımızla,
TDMD Yönetim Kurulu